Kategorie

Odběr novinek [Newsletter]

Kulička vedle kuličky, ale polystyrén to není

Vypadá jako polystyrén, ale není to polystyren, tak co to je??? V poslední době se čím dál tím častěji objevuje mezi modelářskou veřejností „nový druh materiálu“ zvaný EPP, pojďme se na něj podívat drobátko podrobněji.

O co tedy jde??? Co je EPP???

EPP neboli Extrudovaný Poly Propylen je původně stavební materiál, na první podhled velice podobný klasickému polystyrénu v poslední době hojně používaného k zateplování domů. Podobností na první pohled to ale končí. Hlavní rozdíl je ten, že EPP je mnohem odolnější než PS viz moje samokřídlo, které po blbinách ve skupině lidí, pádu z 10 metrů na asfalt, průletu listnatým stromem, průletu přes plot a přejetí vlastním automobilem stále už čtyři roky v kuse létá téměř každý den a dá se říct, že na něm žádný šrám není poznat. EPP se vyrábí v několika gramážích.

Výhody a nevýhody???

Hlavní výhodou je, že modely zhotovené z EPP jsou téměř nezničitelné. Ještě jednou opakuji téměř. Tím pádem i celkem vhodné pro začínající modeláře. Další výhodou je celkem jednoduché zpracování a vytvoření modelu – když člověk už ví, jak na to, není problém za dva večery „vysochat“ model z desky. Zkuste si to z balsy – práce na měsíce a někdy i roky. Další výhodou je, když už dojde k havárii, snadná opravitelnost a většinou to nejde ani poznat. Nevýhodou je to, že model nejde až tak dokonale zpracovat, aby se mohl považovat za maketu. I když si člověk pohraje a vypadá to moc hezky, stejně to není ono.

Zpracování EPP – letem světem

Zkusíme si zlehka nastínit, jak se vlastně EPP zpracovává. Technik je spousty, takže to opravdu vezmeme letem světem

  1. Řezáníto je základ – EPP můžeme řezat buď klasicky nožem s použitím ocelového pravítka. Tam je ale důležité, aby čepel nože byla velice ostrá. Jakmile dojde ke ztupení, materiál se začne trhat, začnou nám vypadávat kuličky a už to nebude hezké. Dalším způsobem řezání je řezání teplým drátem. Tohoto způsobu řezání se využívá například na výřez pro uložení serva, palubní elektroniky a podobně. Nevýhodou je, že řez dělaný za tepla nikdy nemá ostré hrany, takže například pro zadlabání nosníku křídla je lepší zvolit ostrý nůž. Navíc „teplé“ řezy chtějí pevnou ruku a cit, materiál totiž ubývá velice rychle. Typickým nástrojem pro „teplé“ řezání je klasická trafo pájka a k ní upravený drát do potřebných tvarů.

  2. Broušení – to už je jiná káva – nicméně jde to taky, ale opět je potřeba opravdu ostrý brusný nástroj, ideálně smirgl papír. Důležité je ale, aby byl malé hrubosti, velká zrna totiž kuličky materiálu vytrhávají. Takový můj tajný tip je, že část modelu, co budu brousit, dám přes noc do mrazáku, materiál pak ztvrdne a není tak choulostivý na vytržení kuliček. Ráno model přebrousím a nakonec ohřeji hrnec vody a nad párou zahladím broušené plochy do hladka.

  3. Vrtání a vytváření kruhových děr – taky to jde, pro vrtání a vytváření kruhových děr zapomeňte na klasické nářadí jako je vrták. Vrtáky opět vytrhávají kuličky, takže díra tam sice je, ale není moc hezká. Nicméně i do EPP se dá udělat krásně kulatá díra. Já je například dělám tak, že vezmu trubku požadovaného průměru, stěnu trubky přibrousím na brusce a pomalými krouživými pohyby „vrtám“, spíše prořezávám EPP. Zní to složitě, ale ruku na srdce, když koupím stavebnic, kolikrát budu potřebovat něco vrtat???

  4. Máme vyřezáno, vybroušeno, vyvrtáno, tak jdeme lepit. K lepení EPP je vhodná celá řada lepidel.Lepidel acetonové bázi se bát nemusíme, protože nám EPP žádné rozpouštědlo nerozleptá. Další věc – zapomeňte na lepidla typu Herkules a podobné, ty EPP nelepí, navíc ve vlhku povolí. Nejideálnějším a asi nejrozšířenějším prostředkem na lepení EPP je kyanoakrylátové lepidlo tzv. „Vteřiňák, prstolep“ a podobně. Tady doporučuji spíše středně hustý až hustý a samozřejmě použít aktivátor. Dále existuje i speciální vteřinové lepidlo na EPP, to se dá samozřejmě použít také. Dalšími lepidly vhodnými na EPP jsou kontaktní lepidla jako je třeba uhupor a jemu podobné. Lepené plochy se jen natřou, nechají odvětrat, přiloží k sobě a je zalepeno. Z vlastní zkušenosti na letišti doporučuji nelepit tímto lepidlem ohybem namáhané spoje, jako třeba spoj křídlo - trup . Lepidlo po vytvrdnutí zůstává pružné a třeba u tohoto spoje to způsobuje prohýbání křídel a tím velké zhoršení vlastností celého letadla. Pár modelářů dokonce používá k lepení EPP tavnou pistoli – já osobně za pomoci tavné pistole vyrábím na EPP letadlech panty, ale to je jiná kapitola.

  5. Povrchová úprava to je základ – když si model sami vyrobíme anebo koupíme stavebnici bílého modelu, tak by to chtělo model nabarvit. EPP se dá úspěšně barvit barvami na akrylátové bázi (dnes už převážná většina modelářských barev), a to opět několika způsoby, a to buď tupováním kusem houbičky na nádobí nebo molitanu, nebo airbrushem a nebo někteří modeláři využívají i foukací fixy.

To bychom měli asi tak letem světem z rychlíku vše, jak vlastně EPP zpracovat.

Letu zdar Michal


Vyberte si:

Napište nám

Naše zákaznícka linka je k dispozici od 9:00 do 17:00

Telefon:420 602 325 355

Kontakt na naši zákaznickou linku